FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festetics László és a Magyar Tudós Társaság

tud09.jpg

Az iskolában történelem órán sokat tanulhatsz a magyar reformkorról. E korszak legjelentősebb alakja Széchenyi István, akinek édesanyja Festetics Julianna volt. Széchenyi egyik legfontosabb műve egy magyar tudós társaság megalapítása, amely később a Magyar Tudományos Akadémia nevet viselte. Azonban nemcsak Széchenyi pénze kellett az intézmény működéséhez, hanem más nemeseké is. Festetics László – Széchenyi István unokatestvére – szintén jelentős összeggel járult hozzá az Akadémia működéséhez.

Festetics László tanult és művelt ember volt, Pesten egyetemre is járt.

Vajon mit tanult?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) orvostudomány
b.) biológia
c.) jogtudomány

A helyes válasz:
c.) jogtudomány

Néhány további érdekesség a Magyar Tudós Társaságról

  • Festetics Julianna és Széchényi Ferenc fia, Széchenyi István 1825. november 3-án a pozsonyi országgyűlésen birtokainak egyévi jövedelmét ajánlotta fel egy Magyar Tudós Társaság létrejöttéhez.
  • Az összeg 60 ezer forintot tett ki. A társaság létrejöttéhez több főnemes is csatlakozott.
    Néhány név az illusztris névsorból: gróf Károlyi György 40 ezer forinttal, herceg Batthyány Fülöp 50 ezer forinttal. Sina Simon, aki szintén bőkezű mecénása volt a kornak, 80 ezer forinttal járult hozzá a tudós társaság létrejöttének.
  • A sorból nem hiányozhat Festetics László neve sem, aki mecénási tevékenysége során többek között folytatta apja munkáját és nemes cselekedeteivel hozzájárult a reformkori törekvések megvalósításához.
  • Festetics László számára különösen fontos volt a hadügy fejlődése.
    1808-ban, amikor a magyar országgyűlés elhatározta a Ludovika Akadémia felállítását, Festetics 5000 Ft-ot ajánlott fel erre a célra.
  • 1826. június 27-én Keszthelyen Festetics László egy alapítólevelet írt egyrészt a Magyar Tudományos Akadémiának szánt 10.000 Ft-os adományról, amely összeg 6%-os kamatát köteles fizetni katonai könyvek magyar fordítására. Másrészt az édesapja, Festetics I. György által egykor a Ludovika Akadémiára tett alapítvány összegét megemelte 50.000 Ft-ra.
  • A Magyar Tudós Társaság első közgyűlését 1831. február 14-én tartotta.
  • A Társaság 6 osztályt hozott létre, a nyelvtudományit, a bölcseletit, a történetit, a matematikait, a természettudományit és a törvénytudományit.
  • 1840-ben a Magyar Tudós Társaság megváltoztatta a nevét Magyar Tudományos Akadémiára, amely tudományos élet központja lett.